PAINT SPRAY GUN MIXON SAPPHIRE 929 L.V.M.P.
- Product group: 652
- Item: MS-929-1,3 (Nozzle 1,3 mm)
- Item: MS-929-1,4 (Nozzle 1,4 mm)
- Item: MS-929-1,5 (Nozzle 1,5 mm)
PAINT SPRAY GUN MIXON SAPPHIRE 929 L.V.M.P.
The special design of the air channels ensures ease of passage of compressed air from inlet to outlet, reducing pressure losses.
Nozzle
1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm
Working pressure
2,5 bar
Paint Transfer
up to 65 %
Volume of the tank
600 ml
The gun has fine-tuning valves for material supply, torch width, and air pressure.
It is distinguished by the uniformity of the paint torch due to the optimal ratio of its width and the volume of compressed air. Torch optimization is obtained using computer and numerical simulation techniques.
Made of state-of-the-art materials, designed for intensive use in production conditions.
Checking the quality of each paint gun is done manually twice.
Technical specifications
| Material of the tank | Plastic |
| Volume of the tank | 600 ml |
| Location of the tank | Top |
| Air pressure adjustment | Bottom |
| Working pressure | 2,5 bar |
| Adjustment of paint feeding | + |
| Paint Transfer | up to 65 % |
| Adjustment of the torch size | Behind |
| Diameter of nozzles, mm | 1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm |
| Packaging | 1 box. - 10 pcs. |







