PAINT SPRAY GUN MIXON SAPPHIRE H-951 MINI
- Product group: 652
- Item: MS-951-0,6 (Nozzle 0,6 mm)
- Item: MS-951-0,8 (Nozzle 0,8 mm)
- Item: MS-951-1,0 (Nozzle 1,0 mm)
PAINT SPRAY GUN MIXON SAPPHIRE H-951 MINI
The special design of the air channels ensures ease of passage of compressed air from inlet to outlet, reducing pressure losses.
Nozzle
0.6 mm; 0.8 mm; 1.0 mm
Working pressure
2,0 bar
Paint Transfer
up to 65 %
Volume of the tank
250 ml
The gun has fine-tuning valves for material supply, torch width, and air pressure.
It is distinguished by the uniformity of the paint torch due to the optimal ratio of its width and the volume of compressed air. Torch optimization is obtained using methods
computer and numerical simulations.
Made of state-of-the-art materials, designed for intensive use in production conditions.
Technical specifications
| Material of the tank | Plastic |
| Volume of the tank | 250 ml |
| Location of the tank | Top |
| Air pressure adjustment | Bottom |
| Working pressure | 2,0 bar |
| Adjustment of paint feeding | + |
| Paint Transfer | up to 65 % |
| Adjustment of the torch size | Behind |
| Diameter of nozzles, mm | 0.6 mm; 0.8 mm; 1.0 mm |
| Packaging | 1 box. - 10 pcs. |
