PAINT SPRAY GUN MIXON VICTORY 1016 H.V.L.P
- Product group: 600
- Item: V-1016-1,3 (Nozzle 1,3 mm)
- Item: V-1016-1,4 (Nozzle 1,4 mm)
- Item: V-1016-1,5 (Nozzle 1,5 mm)
- Item: V-1016-1,6 (Nozzle 1,6 mm)
- Item: V-1016-1,7 (Nozzle 1,7 mm)
- Item: V-1016-1,8 (Nozzle 1,8 mm)
- Item: V-1016-2,0 (Nozzle 2,0 mm)
PAINT SPRAY GUN MIXON VICTORY 1016 H.V.L.P
Victory 1016 overhead tank paint gun designed for partial and full painting of cars, furniture, doors, windows and interior items.
Nozzle
1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm; 1.6 mm; 1.7 mm; 1.8 mm; 2.0 mm
Working pressure
3,0 bar
Paint Transfer
up to 65%
Volume of the tank
600 ml
Allows you to quickly apply the material to the surface and has high efficiency. It has a high material transfer rate – up to 65%.
The gun body is smoothly polished for easy and quick cleaning. Any materials based on organic solvents and water can be applied. The recommended working pressure is 3.0 bar.
Technical specifications
| Material of the tank | Plastic |
| Volume of the tank | 600 ml |
| Location of the tank | Top |
| Air pressure adjustment | Top |
| Working pressure | 3,0 bar |
| Adjustment of paint feeding | + |
| Paint Transfer | up to 65% |
| Adjustment of the torch size | Side |
| Diameter of nozzles, mm | 1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm; 1.6 mm; 1.7 mm; 1.8 mm; 2.0 mm |
| Packaging | 1 box. - 10 pcs. |


