PAINT SPRAY GUN MIXON VICTORY 1017 H.V.L.P
- Product group: 600
- Item: V-1017-1,3 (Nozzle 1,3 mm)
- Item: V-1017-1,4 (Nozzle 1,4 mm)
- Item: V-1017-1,5 (Nozzle 1,5 mm)
- Item: V-1017-1,6 (Nozzle 1,6 mm)
- Item: V-1017-1,7 (Nozzle 1,7 mm)
- Item: V-1017-1,8 (Nozzle 1,8 mm)
- Item: V-1017-2,0 (Nozzle 2,0 mm)
PAINT SPRAY GUN MIXON VICTORY 1017 H.V.L.P
Victory 1017 paint gun with top complete painting of cars, furniture, doors, windows and interior items.
Nozzle
1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm; 1.6 mm; 1.7 mm; 1.8 mm; 2.0 mm
Working pressure
2,0 bar
Paint Transfer
up to 85 %.
Volume of the tank
600 ml
The gun is developed using HVLP technology, which allows you to quickly and efficiently apply the material to the surface.
The gun has a high material transfer rate of up to 85%, which improves efficiency and reduces the impact on the environment. The gun body is smoothly polished for easy and quick cleaning.
Any materials based on organic solvents and water can be applied. The recommended working pressure is 2.0 bar.
Technical specifications
| Material of the tank | Plastic |
| Volume of the tank | 600 ml |
| Location of the tank | Top |
| Air pressure adjustment | Bottom |
| Working pressure | 2,0 bar |
| Adjustment of paint feeding | + |
| Paint Transfer | up to 85 % |
| Adjustment of the torch size | Behind |
| Diameter of nozzles, mm | 1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm; 1.6 mm; 1.7 mm; 1.8 mm; 2.0 mm |
| Packaging | 1 box. - 10 pcs. |




