PAINT SPRAY GUN MIXON VICTORY 1023 L.V.M.P
- Product group: 600
- Item: V-1023-1,3 (Nozzle 1,3 mm)
- Item: V-1023-1,4 (Nozzle 1,4 mm)
- Item: V-1023-1,5 (Nozzle 1,5 mm)
- Item: V-1023-1,6 (Nozzle 1,6 mm)
- Item: V-1023-1,8 (Nozzle 1,8 mm)
PAINT SPRAY GUN MIXON VICTORY 1023 L.V.M.P
The Victory 1023 overhead tank paint gun is designed to partially and fully paint cars, furniture, doors, windows and interior items.
Nozzle
1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm; 1.6 mm; 1.8 mm
Working pressure
2,5 bar
Paint Transfer
up to 92 %.
Volume of the tank
600 ml
The gun is developed using LVMP technology, which allows you to quickly and efficiently apply the material to the surface. It has a high material transfer rate – up to 92%, an ergonomic body and light weight. The gun body is smoothly polished for easy and quick cleaning.
Most types of Paint materials can be applied. The tank is made of high-quality material, which makes it possible to use particularly aggressive LKM. Convenient and accurate adjustment. The recommended working pressure is 2.5 bar.
Technical specifications
| Material of the tank | Plastic |
| Volume of the tank | 600 ml |
| Location of the tank | Top |
| Air pressure adjustment | Bottom |
| Working pressure | 2,5 bar |
| Adjustment of paint feeding | + |
| Paint Transfer | up to 92 % |
| Adjustment of the torch size | Behind |
| Diameter of nozzles, mm | 1.3 mm; 1.4 mm; 1.5 mm; 1.6 mm; 1.8 mm |
| Packaging | 1 box. - 10 pcs. |





